0

Koks yra tinkamas malkos drėgnumas?

Turbūt visi esame girdėję, kad krosnelėse rekomenduojama kūrenti tik sausą medieną. Tačiau kokio drėgnumo malkos yra tinkamos kūrenimui?

Naturalus medienos drėgnumas gal siekti net 60% ar daugiau. Neįgudusiai akiai drėgna malka ne daug kuo skiriasi nuo sausos, tačiau įsigijus drėgnų malkų kilogramą, jūs iš tiesų įsigijate apie 600 g vandens ir vos 400 g medienos.

Būtent dėl to, kūrenant šlapias malkas energija sunaudojama vandeniui iš malkos išgarinti ir malkos neatlieka pagrindinės savo šildymo funkcijos. Ne gana to, kūrenant šlapias malkas, liepsna būna itin menka ir mediena tinkamai nesudega. Tai lemia, kad nesudegusios medienos kietosios dalelės per kaminą kartu su dūmais patenka į atmosferą. Negana to, drėgnas kuras yra pagrindinė užsikimšusio kamino ar apjuodusios krosnelės priežastis.

Peršasi išvada, kad kuo sausesnės malkos, tuo geriau, ir, kad mediena su 0% drėgmės būtų pats geriausias pasirinkimas. Tačiau viskas veikia ne visai taip, ypač kai kalbame apie malkų kūrenimą krosnelėse. Nedidelis drėgmės kiekis malkoje yra naudingas ir malkų krosnelių gamintojai rekomenduoja naudoti malkas, kurių drėgmės lygis yra nuo 10% ik 20%. Šis nedidelis drėgmės lygis reguliuoja degimo procesą ir užtikrina, kad tinkamas energijos kiekis šilumos pavidalu užpildytų namų erdves. Kai malkos yra per sausos, jos sudega labai greitai ir per stipriai liepsnojant, šis procesas pritraukia į krosnelę daug oro, kuris atvėsina dūmtraukį, ir gali padidinti kietųjų dalelių emisiją.

Nuo seno įprasta malkas džiovinti sandėliuojant malkinėse, tačiau Lietuvoje per metus išdžiovinti malkas iki tinkamo drėgnumo yra beveik neįmanoma. Džiovinti sandeliuojant lauke galima pasiekti nuo 20% iki 25% drėgnumą, tad norint naudoti draugišką aplinkai, namams ir krosnelei kurą, krosnelių gamintojai rekomenduoja naudoti specialiose džiovyklose išdžiovintas malkas, kurios siekia tinkamą 10% ik 20% drėgnumą.